KURALLAR

KURUMLAR LİGİ


(4.SEZON)

MADDE 1 – AMAÇ ve KAPSAM

1.1 Bu statü; sporun kitlelere yayılması, spora ilginin artırılması, sporun her yaştaki insanın beden ve ruh sağlığını geliştirmesi, kamu kurum ve kuruluşları arasındaki iletişimin saygı, sevgi, dostluk ve hoşgörü diyaloğuna dönüşmesi amaçlarıyla Spor 54 İnternet Hizmetleri / Organizasyon Şirketi ve Sakarya Adalet Spor Kulübü tarafından organize edilecek olup Sakarya Kurumlar Ligi (4.Sezon) “ŞEHİT MUHAMMED FATİH SAFİTÜRK’ünanısı ” için hazırlanmıştır.

MADDE 2 – LİG TARİHİ

2.1 Süper Lig,1.Lig ve oluşturulan diğer lig grup aşaması maçları 16 Ekim 2021, Kupa Maçları 06 Kasım 2021 tarihlerinde başlayacaktır.

2.2 Lig başlangıç ve bitiş tarihlerinde Kurumlar Ligi Yönetim Kurulu değişiklik yapmaya yetkilidir.

2.3 Kurumlar Ligi’ne takım olarak ilk defa başvuru yapan veya sistem üzerinde pasif konumunda bulunan takım başvurularının son başvuru tarihi 03 Ekim 2021 saat 00:00’ e kadar Online İşlemler / Yeni Takım oluştur sekmesinden yapılabilecektir.

2.4 Kurumlar Ligi’ne başvurusu kabul edilen ve lig içerisinde bulunan takımların takım kaptanları, takım kadrosuna ekleme yapacağı oyuncuları 10 Ekim 2021 saat: 00:00’e kadar Online İşlemler / Takım Kadronu Kur sekmesinden sisteme kayıtlı oyuncuları kadrosuna gerçekleştirecektir.

2.5 Takım kadrosunda yer alacak oyunculara ilişkin https://spor54.com.tr/kurumlarligi/online-kayit/ sekmesinde yer alan tüm bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

2.6 10 Ekim 2021 saat: 00:00 tarihinden sonra sisteme yeni oyuncu eklemeye kapatılacağından dolayı takım kadrolarının bu tarihe kadar sistem üzerinden tamamlanması gerekmektedir.

2.7 İlk defa başvuru yapan ve halihazırda sistemde kayıtlı takımların tamamının (MADDE 5 – KATILIM ŞARTLARI, OYUNCULARIN UYGUNLUĞU) maddesinde belirtilen hususlara uygun olan oyunculardan seçildiğinden takım kaptanları/yöneticileri sorumlu olacağından uygunluğu onaylanmayan oyuncuların yerine yeni oyuncu eklenemeyecektir.

2.8 Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi süreci nedeniyle sezon boyunca Covid -19 tedbirleri kapsamında her maç öncesi  takım kaptanları tarafından kadro listesinde bulunan tüm oyuncuların  HES KODUNU kontrol edip, RİSKLİ durumunda bulunan oyuncuları maç kadrolarına eklemeyecektir. Ayrıca tüm oyuncuların HES KODU bilgilerini liste halinde oynayacakları her müsabakanın gününün saat 00:00 kadar  Online İşlemler / Öneri-Görüş-Şikayet ve HES Kodu menüsünden tarafımıza gönderilecekltir.

Yönetim Kurulunca da maç öncesi gerekli kontroller yapılacağından Sağlık Durumu Riskli olan oyuncunun müsabaka başlama saatinde  esame listesinde yer alması ve sahada olması durumunda ilgili takım direkt olarak turnuvadan İHRAÇ edilecektir.

MADDE 3- KATILIM BEDELİ

3.1 Ön kayıt yaptıran takım kaptanları   kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılmış olup, Online İşlemler / Online Ödeme menüsünden kapora bedelini akabinde katılım bedeli ödemesini gerçekleştirecektir. Kapora / Katılım bedelini ödemeyen takım lige dahil edilmeyecektir. (Katılım bedeli oynadığı maç sayısına göre değişiklik göstereceğinden başvuru yapan takım sayısı belirlendikten sonra gerekli duyuru yapılacaktır.

MADDE 4 – FİKSTÜR ÇEKİMİ VE MÜSABAKA SİSTEMİ

4.1 Grup müsabaka programı, fikstür çekim yeri ve zamanı lige  son başvuru tarihini takip eden haftada https://spor54.com.tr/kurumlarligi/ web sitesinden yayınlanacaktır. 

4.2 Kurumlar Süper Lig (önceki yıllara katılım yapan takımlardan belirlenecektir) ve 1. Liginde grup fikstür çekiminde seri başı uygulaması yapılmayacaktır. Tüm gruplarda ki takımlar kendi ligi içinde eşit olarak kurayla belirlenecektir.

Ancak;

  • Turnuvaya katılan hiçbir yeni takım Süper Lig aşamasından başlayamaz!
  • Katılım eksikliği durumunda Süper Lige katılacak ekstra takım ihtiyacı olursa Lig Yönetim Kurulunca karar alınır!
  • Turnuvaya dahil olmayan (katılımı onaylanmayan) takımların yerine başvurusu kabul olmayan takımlardan ekleme yapılacaktır.

KURUMLAR SÜPER LİG

4.3 Kurumlar Süper Lig 10’ar takımlı A Grup ve B Grup olmak üzere 2 grupta, tek devreli lig usulü ile oynanır. Galibiyet +3 puan, beraberlik +1 puan, mağlubiyet -1 puan olarak belirlenmiştir.

4.4 Kurumlar Süper Lig tek devreli lig müsabakaları sonunda her iki grupta 7,8,9 ve 10. sıraları alan  8 takım direk Kurumlar 1. Lige düşer, her iki grubunun 5 ve 6. sırasını bitiren takımlar kendi aralarında çapraz eşleşme ile PLAY-OUT maçı oynayıp kaybeden takımlar Kurumlar 1. Lige düşen son takımlar olur.

4.5 Her iki grupta 1 ve 4. sıraları alan takımlar ‘’Birinci  Eşleşmeyi’’ 2. ve 3. sıraları alan takımlar ikinci eşleşmeyi teşkil etmiş olup,  Çeyrek Final ve  Yarı Final müsabakaları çift  maç eleme usulü ile devam eder.

4.6 Grup maçlarında iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır;
>Eş puanlı takımların birbirleriyle oynadıkları müsabakalardan bir puan tablosu oluşturulur.

>Tabloda önce puana,sonra averaja, gerekirse attığı gol fazlasına bakılır.
>Eşitlik devam ediyorsa aynı sırayla genel averaja bakılır.
>Eşitlik genel averajla da çözülmezse hükmen mağlubiyeti olmayan takım üst sırada yer alır.
>Eşitlik yine bozulmazsa grup müsabakalarında görülen sarı ve kırmızı kartlara bakılır (sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır).
>Eşitlik halen devam ediyorsa ilgili takımlar arasında kura çekilişi yapılacaktır.

4.7 Çeyrek Final ve Yarı Final Müsabakalarında, galibiyet sayılarının eşit olması halinde averaj göz önüne alınır ve rakip takımın sahasında daha fazla gol atan takım tur atlar. Bu durumda da eşitlik devam ederse beşer dakikalık iki uzatma devresi oynanır. Uzatma devrelerinde gol atılmazsa kazanan takım penaltı sonucunda belirlenir.

4.8 Final müsabakası Sakarya Kurumlar Ligi Yönetim Kurulu tarafından tespit edilecek sahada tek maç eleme usulüyle oynanır. Kazanan takım SAKARYA KURUMLAR SÜPER LİG 4.SEZON ŞAMPİYONU olur.

KURUMLAR 1.LİG

4.9 Kurumlar 1.Lig 10’ar takımlı A Grup ve B Grup olmak üzere 2 grupta, tek devreli lig usulü ile oynanır. Galibiyet +3 puan, beraberlik +1 puan, mağlubiyet -1 puan olarak belirlenmiştir.

4.10 Her iki grupta 1 ve 4. sıraları alan takımlar ‘’Birinci  Eşleşmeyi’’ 2. ve 3. sıraları alan takımlar ikinci eşleşmeyi teşkil etmiş olup,  Çeyrek Final ve  Yarı Final müsabakaları çift  maç eleme usulü ile devam eder.

4.11 Yarı Final Müsabakalarında, galibiyet sayılarının eşit olması halinde averaj göz önüne alınır ve rakip takımın sahasında daha fazla gol atan takım tur atlar. Bu durumda da eşitlik devam ederse beşer dakikalık iki uzatma devresi oynanır. Uzatma devrelerinde gol atılmazsa kazanan takım penaltı sonucunda belirlenir.

4.12 Final müsabakası Sakarya Kurumlar Ligi Yönetim Kurulu tarafından tespit edilecek sahada tek maç eleme usulüyle oynanır. Kazanan takım SAKARYA KURUMLAR 1. LİGİ 4. SEZON ŞAMPİYONU olur.

4.13 Her iki grubunun 5 ve 6. sırasını bitiren takımlar kendi aralarında çapraz eşleşme ile Süperlige Yükselme maçı oynayıp kazanan takımlar Kurumlar Süper Lige çıkan  son takımlar olur.

4.14 Çeyrek Final’e kalan 8 takım ve  Süperlige Yükselme  Müsabakaları sonucunda galip gelen 2 takım Süper Lige yükselmeye hak kazanırlar.

ÖZEL BANKALAR / ÖZEL HASTANELER GRUBU

4.15 Özel Bankalar / Özel Hastaneler Grubu 10 takımlı A Grup 1 grupta, tek devreli lig usulü ile oynanır. Galibiyet +3 puan, beraberlik +1 puan, mağlubiyet -1 puan olarak belirlenmiştir.(Takım sayısının çok olması halinde değişkenlik gösterebilir.)

4.16 A Grubunda 1 ve 4. sıraları alan takımlar ‘’Birinci  Eşleşmeyi’’ 2. ve 3. sıraları alan takımlar ikinci eşleşmeyi teşkil etmiş olup, Yarı Final müsabakaları çift  maç eleme usulü ile devam eder.

4.17 Yarı Final Müsabakalarında, galibiyet sayılarının eşit olması halinde averaj göz önüne alınır ve rakip takımın sahasında daha fazla gol atan takım tur atlar. Bu durumda da eşitlik devam ederse beşer dakikalık iki uzatma devresi oynanır. Uzatma devrelerinde gol atılmazsa kazanan takım penaltı sonucunda belirlenir.

4.18 Final müsabakası Sakarya Kurumlar Ligi Yönetim Kurulu tarafından tespit edilecek sahada tek maç eleme usulüyle oynanır. Kazanan takım BANKALAR / ÖZEL HASTANELER 4. SEZON ŞAMPİYONU olur.

KURUMLAR KUPASI

4.19  Kurumlar Kupası;Süper Lig, 1. Lig ve Bankalar / Özel Hastaneler Grubunda yer alan tüm takımların katılımıyla düzenlenecektir.

4.20 Kurumlar Kupası kura çekiminde seri başı takım uygulaması olmayıp 5’er takımlı A Grup, B Grup, C Grup, D Grup, E Grup, F Grup , G Grup, H Grup, İ Grup ve I Grup olmak üzere 10 grupta, tek devreli lig usulü ile oynanır. Galibiyet +3 puan, beraberlik +1 puan, mağlubiyet -1 puan olarak belirlenmiştir.

4.21 Her 10  grupta 1.sıraları alan takımlar ve en iyi 2.sırayı tamamlayan Altı takım Son 16 Turuna kalır.

4.22 Son 16 tur,  Çeyrek Final ve  Yarı Final müsabakaları çift  maç eleme usulü ile devam eder.

4.23 Tüm aşamalarda eşleşmeler kura ile belirlenecektir.

4.24 Final müsabakası Sakarya Kurumlar Ligi Yönetim Kurulu tarafından tespit edilecek sahada tek maç eleme usulüyle oynanır. Kazanan takım SAKARYA KURUMLAR KUPASI 4. SEZON ŞAMPİYONU olur.

KURUMLAR LİGİ SÜPER KUPASI

4.25 4. Sezon Ligi sonunda SÜPER LİG şampiyonu ve 1. LİG şampiyonuolan takımlar(Kurumlar Ligi Yönetim Kurulunca açıklanacak tarihte) arasında oynanacaktır.

MADDE 5 – KATILIM ŞARTLARI, OYUNCULARIN UYGUNLUĞU

5.1  Kurumlar Ligine Sakarya İlinde  Kamu Kurum ve Kuruluşlarında görev yapan ve/veya bu Kurumlarda son 6 aydır çalıştığını belgeleyen personeller ön kayıt başvurusu yapabilecek olup, ön kaydı kabul edilen takım https://spor54.com.tr/kurumlarligi/ web sitesinde takım kadrolarının 10 Ekim 2021 tarihine kadar sistem üzerinden tamamlanması gerekmektedir.

5.1.1  Bankalar / Özel Hastaneler  Grubuna  ilgili Bankalar / Özel Hastanelerde   son 6 aydır çalıştığını belgeleyen personeller ön kayıt başvurusu yapabilecek olup, ön kaydı kabul edilen takım https://spor54.com.tr/kurumlarligi/ web sitesinde takım kadrolarının 10 Ekim 2021 tarihine kadar sistem üzerinden tamamlanması gerekmektedir.

Not : Lige 3.Sezon itibari ile başvuru yapan devlete bağlı bankalar (Ziraat Bankası, Vakıfbank) 3.Sezon’da bankalar grubu olmadığından alınan Yönetim Kurulu kararı neticesinde resmi kurum takımları arasında yer almaktadır.

5.2  Ücretli öğretmenlik yapan kişiler, özel okullarda öğretmenlik yapan kişiler, geçici-mevsimlik sözleşmeli olarak çalışan kişiler, İŞKUR üzerinden geçici süreli çalışan personeller, takım kadrolarında yer alamazlar.

5.3 Kurumlar arası görevlendirme ile çalışan kişiler görev sürelerinin 6 (altı) aydan fazla olması suretiyle ligde mücadele edecek kurum takımında oyuncu yer alabileceklerdir.

5.4 Kurum içi görevlendirme ile çalışan kişiler görev sürelerine ve unvanlarına bakılmaksızın Ligde görevlendirildikleri kurum yada kadrolarının bağlı olduğu kurum takımında oyuncu olarak yer alabileceklerdir.

5.5 Personel uygunluğu için yanlış beyan ve taahhütte bulunan takım kaptanları veya takım sorumluları ile ilgili resmi bildirim yapılmayacaktır. Ayrıca bu nedenlerden dolayı söz konusu takım Ligden diskalifiye edilecektir.

5.6 Kurum takımları Sakarya İli dışından  kendilerine bağlı kurumlarda görevli personeli oyuncu olarak yazıp oynatamazlar.

MADDE 6 – OYUNCULARIN UYGUNLUĞU

6.1 Takım kadro Listesi en fazla 15 (On beş) kişiden oluşur. Ancak ilgili esame listesinde sadece 12 kişi yer alabilecektir.

6.2 Takım kadrolarında yeralan oyuncuların amatör  kulüplerde vizeli-vizesiz ve/veya lisanslı olarak son 2 yılda oynamış/oynayan oyunculardan sadece 2 (iki) futbolcu yer alabilir.

6.3 Takım listesinde başka kurumda görev yapan (transfer) en fazla 3 + (1*) oyuncu bulundurabilirler. Oyuncuların çalıştığı kurumun turnuvaya katılması şartı aranmaz. (*+1) oyuncunun sadece kaleci olarak oynama zorunluluğu bulunmaktadır. Kaleci olarak alınan oyuncu diğer pozisyonlarda görev yapamaz!

  • 6.3.1 Takım listesinde başka bankada / özel hastanede görev yapan (transfer) en fazla 3 + (1*) oyuncu bulundurabilirler. Oyuncuların çalıştığı bankanın / özel hastanenin turnuvaya katılması şartı aranmaz. (*+1) oyuncunun sadece kaleci olarak oynama zorunluluğu bulunmaktadır. Kaleci olarak alınan oyuncu diğer pozisyonlarda görev yapamaz!

6.4 Turnuvaya katılmış başka bir takımdan oyuncu transfer edilirken ilgili takım kaptanının Muvafakat yazısı istenecektir. Muvafakat alamayan oyuncu başka bir takımda görev alamaz. Ancak eğer ilgili takım o sezon ki turnuvaya katılım sağlamamış ise muvafakat şartı aranmaz! *Kadrosunda yukarıda ki kurala aykırı şekilde oyuncu bulundurduğu tespit edilen takım turnuvadan ihraç edilecektir.

MADDE 7 – MÜSABAKAYA 4 KİŞİDEN AZ GELİNMESİ,HİÇ GELİNMEMESİ VEYA OYUNCU LİSANSLARININ GETİRİLMEMESİ DURUMU

7.1 Müsabakaya belirlenen saatten 10 dakika önce 4 (dört) kişiden az bir kadro ile gelen veya hiç gelmeyen ve bu nedenden dolayı oynanmayan müsabakalarda, müsabakaya gelmeyen takımlardan 3-0 hükmen mağlup sayılır.

7.2 İki maç hükmen mağlubiyet alan takım turnuvadan ihraç edilir. Daha önce oynadığı maçlar aynen tescil edilir. Kalan maçları ise 3-0 mağlup ilan edilir (hükmen).

7.3 Takım kaptanları veya teknik sorumluları  esame listesini maçın başlamasına 10 dakika kala sistem üzerinde ibraz etmek zorundadır. (Esame listesinde ismi bulunmayan oyuncu maçta oynatılamaz) 

7.4 Olağan üstü durumlar hariç mazeretler kesinlikle kabul edilmeyecektir.

MADDE 8 – LİG SORUMLULUKLARI VE MÜSABAKA GÜNLERİ

8.1 Müsabaka hakem atamaları Lig Komite Başkanı tarafından yapılacaktır.

8.2 Müsabaka gözlemci atamaları Lig Komite Başkanı tarafından yapılacaktır.

8.3 Müsabakalar sonrası olası disiplin cezaları, KURUMLAR LİGİ DİSİPLİN KURULU tarafından karara bağlanacaktır.

8.4 Müsabakalar cumartesi ve pazar günleri oynanacak olup, müsabaka saatleri Lig Komite Başkanı tarafından  belirlenecektir.Müsabakaların gün ve saati kesinlikle değişmeyecektir.

8.5Turnuva boyunca tüm maçlarda VAR SİSTEMİ kullanılacaktır.Müsabakalarda takımların 2 kez var sisteminin kullanılması için hakeme itiraz hakkı bulunacak olup itiraz eden takım haklı bulunduğu takdirde itiraz hakkı yeniden saklı kalacaktır.

8.6 Müsabakalar Serdivan Halı sahasında  oynanacak olup maçların görüntü kayıtları www.sosyalhalısaha.com sitesinden maçın bitimi sonrası izlenebilecektir.

8.7. Lig müsabakalarının maç skoru,esame  listeleri ve maç istatislikleri CANLI SKOR olarak https://spor54.com.tr/kurumlarligi/ ve İOS /Android sitesinde anlık verilecek olup, puan cetvelleri, istatislikler (Gol Kralı, Sarı Kart ve Kırmızı Kart gören futbolcular ) haftanın karması ve haftanın takımı gibi bilgiler müsabakaların oynandığı hafta ilk mesai gününde sitede yayınlanacaktır.

8.8 Web sitesinde ilan edilen tüm müsabaka bilgileri takım kaptanlarına yapılan bildiri niteliği hükmünde olup hiçbir takım kaptanlarına yazılı olarak veya sözlü olarak bildiri yapılmayacaktır.

8.9 Müsabaka başlangıcında, devamında ve sonrasında, güvenlik, tribün olaylarında, şiddet ve düzensizliğin önlenmesi ile ilgili bütün sorumluk takım kaptanlarına ve/veya takım sorumlularına aittir.

8.10 Fikstür çekimlerinde birinci takım ev sahibi sayılacak olup, müsabakada formaların aynı olması halinde deplasman takımı forma değiştirecektir.

MADDE 9 – İTİRAZLAR VE DİSİPLİN İHLALLERİ

9.1 Müsabaka hakemleriyle ilgili itirazlar ve öneriler, Lig Görevlileri ile ilgili itirazlar ve öneriler, müsabaka cezaları ile ilgili itiraz ve önerilerin tamamı https://spor54.com.tr/kurumlarligi/ sistemi  Online İşlemler / İtiraz Dilekçesi üzerinden yapılacak ve değerlendirilecektir.

9.2 Müsabaka da kırmızı kartla oyunda ihraç edilen oyuncunun ilgili müsabakayı takip eden ilk 12 saat için de savunma yazma hakkı mevcuttur. Yazılan savunmalar, https://spor54.com.tr/kurumlarligi/ sistemi Online İşlemler / Savunma Dilekçesi üzerinden yapılacak ve alınacak kararlar yine sistem üzerinden açıklanacaktır.

9.3 Kırmızı kart cezası, fairplay dışı eylemler ve söylemler müsabaka hakemi ve Lig Görevlisinin hazırladığı rapor doğrultusunda Kurumlar Ligi Yönetim Kurulu tarafından Disiplin statüsüne göre karara bağlanacaktır.

9.4 Sarı kartlar bir sonraki müsabakalara taşınmayacak olup, maç içerisinde ikinci Sarı Kart sonrası görülen kırmızı kart cezası Kurumlar Ligi Disiplin Kurulu tarafından Disiplin statüsüne göre karara bağlanacaktır.

MADDE 10 –KUPA ve MADALYA

10.1 Sakarya Kurumlar Ligi felsefesinde maddi ödül yoktur. Süper Lig birinci, ikinci ve üçüncü olan  takımlara kupa madalya, Kurumlar 1.Lig gruplarını birinci, ikinci ve üçüncü olan takımlara kupa ve madalya, bireysel olarak başarı elde eden sporculara plaket verilecektir. Bir ömür boyu hatıra olarak saklanacaktır.

MADDE 11 – DİĞER HUSUSLAR

11.1 Müsabakalar 25’ar dakikalık iki devre halinde oynanacak, 5 dakikalık devre arası uygulaması yapılacaktır.

11.2 Müsabakalar 7’şer kişilik takım kadrolarıyla oynanacaktır. Takımlar müsabakada 5 oyuncu değiştirebileceklerdir. Oyuncu değişikliği ile oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna giremeyecektir.

11.3 Müsabaka başlamadan önce sahayı terk etmek, ya da müsabaka esnasında herhangi bir sebeple kadronun 4 (dört) kişiye inmesi durumu (bu durumda müsabakaya devam edilmez) hükmen yenik sayılma nedenidir.

11.4 Müsabakada çivili dişli krampon giymek yasaktır, müsabaka oynanma esnasında oyuncunun çivili dişli krampon giydiğini hakem veya gözlemci tarafından farkedildiği takdirde giyen oyuncu müsabakadan direk ihraç edilecektir.

11.5 Grup ve Kupa  müsabakalarında kırmızı kart gören oyuncuların alacakları maç oynamama cezasını çekmeden final müsabakalarında oynayamazlar.

11.6 Kurumlar Liginde, statü ve talimatlar dışındaki itilaflarda Kurumlar Ligi Yönetim  Kurulunun vereceği kararlar geçerli olacaktır.

11.7Turnuva https://spor54.com.tr/kurumlarligi/ adlı web sitesinden takip edilebildiği gibi cep telefonları üzerinden de “Sakarya Kurumlar Ligi” android/ios uygulamasıyla takımlar ile ilgili haberler, puan durumu, kart ve gol krallığı istatistikleri,maç başlamadan 10 dk. önce oynanacak maç ile ilgili kadro bilgileri gibi birçok bilgi sürekli güncellenerek kullanıcılara aktarılarak buradan da takip edilebilecektir.

11.8 Sakarya Kurumlar Ligine katılan tüm takımlar kuralları ve detayları kabul etmiş sayılır.

Not : 4.Sezon Kural Kitapçığı Takım kaptanlarının, sisteme kayıtlı 91 kişinin katılım sağladığı ANKET sonucu göz önünde bulundurularak YÖNETİM KURULU tarafından hazırlanmıştır.